BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Październik

07

imieniny:

Krystyna
Marii
Marka

O gminie /

Uhonorowani przez gminę

Jerzy Janicki (ur. 10 sierpnia 1928 w Czortkowie, zm. 15 kwietnia 2007 w Warszawie) – polski pisarz, dramaturg, dziennikarz i scenarzysta radiowy i filmowy. Po raz pierwszy Jerzy Janicki zawitał w Bieszczady w latach 60. Od tamtej chwili nieustannie wracał do tego magicznego fragmentu Polski. W latach 80. kupił posiadłość w miejscowości Chmielw gminie Lutowiska, która stała się dla niego i jego rodziny drugim domem – kto wie czy nie bardziej bliskim, niż ten na warszawskiej Sadybie. To właśnie tutaj czuł się w pełni zrelaksowany, a bieszczadzki krajobraz do złudzenia przypominający Gorgany i mała odległość od ukochanego Lwowa napawały go prawdziwie twórczym natchnieniem. To w Bieszczadach powstały obszerne fragmenty scenariuszy m.in. do serialu „Dom” i „Ballady o Januszku”, a letnie i zimowe odcinki powieści radiowej „Matysiakowie” przez lata tworzone były właśnie pod Otrytem. Spotkanie z tą niezwykłą polską krainą zaowocowało fascynacją Janickiego mieszkającymi tu ludźmi, ich losami i wręcz niecodzienną propagowaną przez nich filozofią życia. Niemal narkotycznie wsłuchiwał się w opowieści snute przez bieszczadników przy biesiadnych stołach i ogniskach. Rzeczywistość Bieszczadów przetransformowana została przez Janickiego na język prozy, radia i kina. Szerokiej publiczności objawiła się w formie filmów i słuchowisk radiowych takich jak „Hasło”, „Wolna Sobota” i „Wesołych świąt” oraz zbioru kultowych już „Opowiadań bieszczadzkich”. Bieszczady nie zapomniały o Jerzym Janickim. Tabliczka z jego nazwiskiem na wieczystą pamiątkę przybita została na kapliczce pamięci w Cisnej i znalazła się w otoczeniu najsłynniejszych bieszczadników. Rok po śmierci Janickiego ukazał się jego zbiór opowiadań pt. Opowieści bieszczadzkie. 2 maja 2010 r., w 3 rocznicę śmierci Jerzego Janickiego, z inicjatywy Gminy Lutowiska, której Janicki był honorowym Obywatelem, został odsłonięty pomnik Jego pamięci. Rada Gminy podjęła także uchwałę o nadaniu Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lutowiskach imię Jerzego Janickiego. (źródło: Wikipedia)

prof. dr hab. Krystyna Czechowicz-Janicka - żona Jerzego Janickiego, 

Główne kierunki działalności naukowej i specjalności:
Okulistyka: diagnostyka jaskry oraz leczenie operacyjne jaskry. Autorka pierwszego w Polsce programu komputerowego do prowadzenia chorych w poradniach jaskrowych. Autorka i koordynator ogólnopolskiego programu profilaktyki jaskry w Polsce – pt: "Polsko nie ślepnij".

Najważniejsze wyróżnienia:

  • Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
  • Nagroda Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (1976)
  • Nagroda Sekretarza Naukowego PAN (1981)
  • Nagroda Ministra Zdrowia (1992)
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000)
  • Pierwsza w Polsce laureatka medalu OPTIME DE GLAUCOMATOLOGIA MERENTI ( 2002) za propagowanie wiedzy o jaskrze
Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia. Honorowy obywatel Ustrzyk Górnych. Autorka wielu publikacji o bieszczadach (źródło: Wikipedia)

Stanisław Adamczak (ur. 25 października 1948 w Sandomierzu) – polski inżynier, profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz, założyciel i opiekun harcerskiego zespołu wokalno-instrumentalnego „Wołosatki”. (źródło: Wikipedia)

Jerzy "Baryła" Nowakowski - autor tomiku "Moje Bieszczady - Góry Niezwykłe"

Jan Pochyła - prezes Koła Łowieckiego "GAWRA"

Zygmunt Sosnowski

Alicja Wosik (ur. 19 września 1969 w Zabrzu[1]) – polska dziennikarka, filmowiec, wykładowca akademicki, działacz społeczny, polityk, urzędnik państwowy. Od 2012 roku wicewojewoda podkarpacki.

Renata Machnik - Redaktor Polskiego Radia Rzeszów

Jan Węgrzyniak - dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (Przedstawicielstwo Krosno)

Kalendarz

p Październik 2024 n
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31