Edukacja /
Projekty edukacyjne
Nie takie aj waj...
We wrześniu Fundacja Pomocy Szkołom Bieszczadzkim działająca przy Zespole Szkół w Lutowiskach rozpoczęła realizację projektu „Nie takie aj waj...” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Jak nawiązuje tytuł projektu, jest on poświęcony szeroko rozumianej kulturze żydowskiej. Podczas imprez lokalnych w naszej miejscowości promowane są pieśni, tańce produkt lokalny bojkowski, ukraiński, polski, natomiast zupełnie zapomina się o tym, że w Lutowiskach przed II wojną światową 70% społeczności stanowili Żydzi. Wiedza młodzieży i dorosłych na temat religii, kultury czy zwyczajów żydowskich jest praktycznie zerowa, dlatego głównym celem naszych działań jest popularyzacja, głównie wśród młodzieży, tematyki dziedzictwa kulturowego i historycznego Żydów.
Pierwszy etap projektu mamy już za sobą. Ruszyły całoroczne warsztaty tańca żydowskiego, tradycyjnej muzyki i pieśni żydowskich. Na zajęciach teatralnych uczniowie przygotowują spektakl w oparciu o „Opowiadania dla dzieci” I. Singera. W ramach zajęć koła regionalnego odbyły się warsztaty „Kultura materialna i niematerialna Żydów” z terenu Bieszczadów. Oprócz wysłuchania ciekawej prezentacji, uczestnicy mieli okazję przygotować latkesy - placki żydowskie oraz zagrać w Dreidela – grę związaną ze świętami Chanuki. Opiekę „medialną” nad projektem sprawować będzie grupa uczestnicząca w warsztatach dziennikarskich. W październiku odbyło się spotkanie z dziennikarzem- panem Krzysztofem Potaczałą - kontynuacja to całoroczne warsztaty, efektem których ma być wydanie numerów gazetki poświęconej nie tylko działaniom projektowym, ale i życiu szkoły. Również w październiku grupa gimnazjalistów aktywnie i twórczo spędziła czas w Muzeum Lalek w Pilźnie. Uczniowie między innymi brali udział w zajęciach artystycznych, podczas których wykonali z gliny chanukowy bączek, zwiedzili piękną wystawę „Rok żydowski” i „Modły szabatowe”, mieli okazję zapoznania się z oryginalnymi przedmiotami towarzyszącymi obrzędom. W ramach projektu przewidujemy jeszcze dwie wycieczki: do teatru i szlakiem chasydzkim, konkursy, warsztaty wycinanki żydowskiej, szydełkowania jarmułek oraz cykl „Kulinaria żydowskie”, podczas którego uczestnicy poznają tajniki kuchni żydowskiej, dowiedzą się, jakie zasady muszą być bezwzględnie przestrzegane, aby kuchnię można było nazwać koszerną.
Na czerwiec 2012 roku zaplanowana została impreza, której nadrzędnym celem będzie ukazanie dziesięciomiesięcznego dorobku. Uczniowie zaprezentują przygotowane spektakle - teatralny, muzyczny, taneczny, poznamy zwycięzców poszczególnych konkursów. Będzie można obejrzeć wystawy prac, kupić wycinankę żydowską lub jarmułkę oraz spróbować jadła żydowskiego. Już dzisiaj wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Lutowisk. Informacje o działaniach projektowych można śledzić na stronie www.szkolybiszczadkie.pl
Nasze pomysły możemy realizować nie tyko dzięki dotacji od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ale również dzięki wsparciu otrzymanemu od naszego Partnera-Gminnego Ośrodka Kultury im. J. Janickiego w Lutowiskach, który nie po raz pierwszy wspiera działania Fundacji.
Mamy nadzieję, że dzięki dziesięciomiesięcznym działaniom uda się zainspirować i zaangażować sporą część społeczności lokalnej do jeszcze wnikliwszego poznawania kultury żydowskiej – egzotycznej, pełnej magii i tajemnic a zarazem jakże ściśle związanej z naszym regionem.
Koordynator projektu:
Agnieszka Magda-Pyzocha