Strona główna /
O gminie
Położenie
Gmina Lutowiska położona jest w południowo – wschodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie bieszczadzkim. Jest gminą graniczną, sąsiadującą jednocześnie z Ukrainą i Słowacją. Swym zasięgiem obejmuje najwyższe partie polskich Bieszczadów oraz malowniczą dolinę Sanu, który ma tutaj swoje źródła. Połowa obszaru gminy objęta jest ścisłą ochroną przyrody w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze tych terenów powodują, że Lutowiska są gminą typowo turystyczną, którą z roku na rok odwiedza coraz więcej osób.
Charakterystyka
Gmina Lutowiska to przede wszystkim raj dla osób uwielbiających piesze górskie wędrówki. Oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne prowadzą najważniejszymi pasmami i szczytami, takimi jak Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Szeroki Wierch czy Tarnica, a ich łączna długość wynosi 107 km. Na tych, którzy wolą spędzać wolny czas na dwóch kółkach czeka 106 km specjalnie wytyczonych szlaków rowerowych. Nasza gmina to także doskonałe miejsce dla miłośników koni i podziwiania bieszczadzkich krajobrazów z wysokości siodła. Na gości czeka kilka ośrodków jeździeckich (w tym także z końmi huculskimi) i 146 km szlaków konnych.
Cechą charakterystyczną gminy jest ogromne zalesienie, sięgające ponad 90% jej powierzchni. Przepiękna karpacka puszcza zamieszkana jest przez wiele gatunków zwierząt, wśród których znajdziemy jelenia karpackiego, rysia, żbika, dzika, żubra, wilka czy niedźwiedzia brunatnego. Ponad lasami górują połoniny – wyjątkowe zbiorowiska muraw alpejskich i subalpejskich, spotykane w Polsce tylko w Bieszczadach. Niezliczone bogactwo flory i fauny sprawia, że dobrze będą się tu czuli zarówno zapaleni tropiciele sekretów natury, jak i wrażliwi na piękno przyrody amatorzy.
Zawirowania dziejowe, jakie miały miejsce w minionym stuleciu na terenach dzisiejszej gminy znajdują swoje odzwierciedlenie w szeregu atrakcji historycznych. Do najciekawszych zabytków należą bojkowska cerkiew w Smolniku z roku 1791, cerkiew w Chmielu z roku 1795, kościół katolicki pw. Św. Stanisława w Lutowiskach i kirkut żydowski w Lutowiskach, na którym zinwentaryzowano około 1000 macew. Wspomniane zabytki doskonale ilustrują wielokulturowość, która przez wiele wieków była cechą charakterystyczną tego zakątka. Bardziej dociekliwym pozostaje podążanie śladami dawnych, nieistniejących już dziś wsi, które daje możliwość szczątkowego wyobrażenia, jak kiedyś wyglądało tutaj życie.
Lutowiska to gmina dbająca o turystów i życzliwa wszystkim, którzy ją odwiedzają. To na nich czeka około 2000 miejsc noclegowych, bogata baza gastronomiczna, liczne podmioty świadczący usługi okołoturystyczne i szeroko rozwinięta infrastruktura (parkingi, punkty widokowe, wyciąg narciarski). Nie brak także cyklicznych i tematycznych imprez (np. Powojenne Targi Końskie, Dzień Żubra, Wyścigi Psich Zaprzęgów), które są doskonałą okazją do bezpośredniego poznania lokalnego folkloru, tradycji i mieszkańców tego urokliwego miejsca.