BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Lipiec

20

imieniny:

Fryderyka
Małgorzaty
Seweryny

Imprezy cykliczne /

Wyścigi Psich Zaprzęgów "W Krainie Wilka"

Ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne i klimatycznie Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską.  Bezkresne przestrzenie, surowy, górski klimat i małe zaludnienie to czynniki powodujące, że Bieszczady są idealnym miejscem do podejmowania rozmaitych wyzwań, a przede wszystkim mierzenia się z dziką przyrodą i swoimi słabościami. Z takim nastawieniem corocznie do Lutowisk przybywa grono najlepszych w Polsce i Europie osób dowodzących psimi zaprzęgami, zwanych maszerami.

Wyścigi Psich Zaprzęgów to impreza sportowo – kulturalna, mająca w Bieszczadach dziesięcioletnią tradycje. Od kilku lat bieszczadzką stolicą tego sportu są położone u podnóża malowniczego pasma Otrytu Lutowiska. Corocznie na przełomie stycznia i lutego, przez trzy dni miejscowość i jej najbliższe okolice zamieniają się w arenę niezwykle widowiskowych i nieprzewidywalnych zmagań. W rolach głównych - obok maszerów - przepiękne, waleczne i spragnione aktywności psy. 

W dotychczasowych odsłonach imprezy wzięło udział ponad 50 załóg z całej Europy. Zaprzęgi, liczące od 6 do 12 psów (głównie Syberian husky, Alaskan husky, pies grenlandzki) ścigają się w biegach średniodystansowych, pokonując łącznie trasę  w granicach  120 -  150 km, podzieloną na kilka etapów. Jednym z najbardziej emocjonujących elementów zawodów są etapy nocne, kiedy to zaprzęgi rywalizujące po trasie biegnącej wokół Lutowisk, muszą sobie radzić z przeciwnościami natury pod osłoną nie zawsze oświetlającego drogę księżyca. Stopień trudności zawodów wynikający z charakteru miejsca w jakim są rozgrywane powoduje, że na starcie stają wyłącznie najlepsi z najlepszych i najodważniejsi z odważnych. To z kolei gwarantuje niezapomniane emocje i przeżycia.

Dopełnieniem atrakcji sportowych jest bogaty blok kulturalny. W jego skład wchodzą prezentacje psów predysponowanych do ścigania się w zaprzęgach, emisje filmów o tym jakże ekstremalnym sporcie, gry i zabawy rodzinne. A wszystko to zwieńczone Wieczorem Maszera – imprezą okraszaną karpacką muzyką i grzanym piwem, przy którym zarówno zawodnicy jak i kibice mogą wymienić się wrażeniami i spostrzeżeniami.

Wyścigi Psich Zaprzęgów to coś więcej niż tylko sport. To swoista filozofia i sposób na życie. To idealny przykład zjednoczenia sił człowieka i psa we wspólnej sprawie, wzajemnego przezwyciężanie swoich słabości.

Zapraszamy do Lutowisk – naprawdę warto to zobaczyć!

Zobacz więcej zdjęć z imprezy

Pozostałe imprezy

Kalendarz

p Lipiec 2024 n
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31