BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Październik

12

imieniny:

Krystyny
Maksa
Serafiny

Miejscowości /

Ruskie

Mapa historyczna zabudowy wsi Ruskie
Mapa historyczna

Pomiędzy szczytami Magura i Dwernik-Kamień a Sanem rozciąga się teren dawnej wsi Ruskie.

W przeszłości zabudowania mieszkańców tej osady ciągnęły się wąskim pasem wzdłuż niewielkiego potoku zwanego Ruszczyk na przestrzeni ok. 1 km (mapa nr 2). Nazwa wsi jest świadectwem przynależności etnicznej pierwszych osadników — Rusinów. Taki sposób wyróżnienia narodowości w nazewnictwie świadczy o tym, że w innych sąsiednich miejscowościach mieszkali osadnicy innej narodowości (przypuszczalnie Wołosi).
Jak w przypadku większości sąsiednich osad, teren ten był w XVI w. własnością Kmitów, w następnych stuleciach innych spokrewnionych z nimi rodzin magnackich — kolejno Stadnickich, Ossolińskich i Mniszchów.
Podstawowym problemem dawnych mieszkańców była stosunkowo nie wielka powierzchnia dogodnych dla uprawy, koszenia i wypasu gruntów rolnych. Gazdowie z Ruskiego karczowali lasy na peryferiach wsi wchodząc przez to w konflikty z sąsiadami z Zatwarnicy, Chmiela i Dwernika.
W XIX w. wieś znalazła się w smolnickim kluczu dóbr J. Adla, później zaś jego trzech córek. W południowej jej części, u Ujścia potoku Rusczyk do Sanu, istniał wówczas mały dworek i folwark. Na obszarze dworskim funkcjonował również młyn wodny. Kolejni właściciele — firma drzewna J. & J. Kohn — w 1900 r. sprzedała tutejszy majątek S. Grossmanowi. Jego potomkowie gospodarzyli tu do 1939 r.
W 1931 r. wieś liczyła 263 mieszkańców zamieszkujących 38 domostw. Kresem jej istnienia było wysiedlenie ludności ukraińskiej w 1946 r. z 48 wówczas gospodarstw do ZSSR. Dziś na terenie dawnego Ruskiego istnieje jedno gospodarstwo na dawnym obszarze dworskim.
Pozostałości po dawnej wsi zachowało się niewiele. W terenie słabo widoczne są resztki fundamentów cerkwi p.w. św. Michała zbudowanej 1848 r. Na przycerkiewnym cmentarzu nie zachowały się żadne nagrobki i krzyże. Z dziejowej burzy uchował się natomiast niewielki dzwon z tutejszej cerkwi, który obecnie znajduje się w pobliskim Chmielu. Nikłe ślady widoczne są również po dawnych zabudowaniach dworskich i dolnym młynie. Natomiast dość dobrze zachowały się fundamenty górnego młyna i tartaku wodnego powstałych pod koniec x w. i prowadzonych przez rodzinę Sztynów. W górnej części dawnej wsi sporo jest również śladów po zabudowaniach chłopskich. Szczególnym walorem doliny Ruskiego jest unikatowy krajobraz i niepowtarzalna atmosfera.

Kalendarz

p Październik 2024 n
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31