BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Czerwiec

13

imieniny:

Antoniego
Gracji
Lucjana

Gospodarka odpadami /

Jak sortować odpady?

Zasady segregacji odpadów

ZASADY SEGREGOWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH 

Worek zielony: SZKŁO – odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła.

WRZUCAMY:

Nie potłuczone szklane butelki, słoiki i szklane opakowania po artykułach spożywczych.

NIE WRZUCAMY:

Naczyń porcelanowych i fajansu, szkła okiennego, zbrojonego, żaroodpornego, szyb samochodowych, opakowań po lekach, szkła zabrudzonego farbami lub smarami, żarówek. 

Worek żółty: METALE I TWORZYWA SZTUCZNE – odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe,

WRZUCAMY:

Butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach (np. szamponach, proszkach, płynach do mycia naczyń itp.), opakowania po produktach spożywczych, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, kartony po mleku i napojach, puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych.

NIE WRZUCAMY:

Odpadów niebezpiecznych, higienicznych, np. pampersów, chusteczek, patyczków, artykułów medycznych, strzykawek, odpadów budowalnych, styropianu budowlanego lub opakowaniowego,   opakowań tłustych i zabrudzonych lub z zawartością, opakowań po olejach silnikowych, przekładniowych, smarach, opakowań po środkach owadobójczych i chwastobójczych, puszek po farbach, lekach, klejach. 

Worek niebieski: PAPIER I TEKTURA

WRZUCAMY:

Opakowania z papieru i tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy.

NIE WRZUCAMY:

Papieru powlekanego folią i kalką, kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych, pampersów, podkładów, worków po nawozach, cementach i innych materiałach budowlanych, tapet, odpadów niebezpiecznych. 

Worek przeźroczysty lub pojemnik (kubeł):

ODPADY POZOSTAŁE PO SEGREGACJI  -

WRZUCAMY:

Odpady komunalne, które nie można wysegregować, np. odpady higieniczne, tj. pampersy, waciki, patyczki, chusteczki i ręczniki papierowe, szczoteczki, maszynki po goleniu, opakowania szklane po perfumach i kremach, tubki po pastach i kremach, zabrudzoną folię spożywczą, tacki plastikowo – aluminiowe, folię aluminiową, złotko, np. po maśle, cukierkach, siatki po warzywach i owocach, ubrania, buty, brudny papier, paragony, worki z odkurzacza, wstążki, sznurki, ceramikę, naczynia porcelanowe, spodki, niedopałki papierosów, opakowania po papierosach, stłuczone szkło opakowaniowe, małe zabawki, długopisy, gąbki, ścierki, torebki po przyprawach, budyniach, kisielach, zupach, opakowania po jajkach.

NIE WRZUCAMY:

Odpadów niebezpiecznych (opakowań farb, lakierów, rozpuszczalników, kwasów, olejów, smarów, środków ochrony roślin), odpadów budowlanych i rozbiórkowych, leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu AGD, popiołu, odpadów zielonych, żarówek, świetlówek, opon.

PODTSAWOWA ZASADA:

JEŻELI NIE WIESZ, GDZIE WRZUCIĆ DANY ODPAD, KTÓRY NIE JEST ODPADEM BIOLOGICZNYM, WRZUĆ GO DO POJEMNIKA NA ODPADY ZMIESZANE LUB WORKA PRZEŹROCZYSTEGO NA POZOSTAŁOŚCI PO SEGREGOWANIU ODPADÓW KOMUNALNYCH. 

Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można przywieźć nieodpłatnie odpady selektywnie zebrane na frakcje tj. w odrębnych workach: butelki PET , folia, opakowania wielomateriałowe, szkło, makulatura,  puszki, złom.

Każdy mieszkaniec ma również możliwość bezpłatnie przekazać do punktu następujące odpady:

a) przeterminowane leki, b) chemikalia i opakowania po nich, c) zużyte baterie i akumulatory, d) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, e) meble i inne odpady wielkogabarytowe, f) zużyte opony, g) tekstylia, h) odpady budowlane i rozbiórkowe z bieżących remontów z wyłączeniem odpadów budowlanych od przedsiębiorców ( prowadzących działalność zarobkową w budownictwie). 

W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie można oddawać azbestu i papy.

Kalendarz

p Czerwiec 2024 n
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30