BIP Facebook - dołącz do nas!

Lutowiska

Marzec

19

imieniny:

Aleksandryny
Józefa
Nicety

Jak spędzić czas? /

Na szlaku

Informacja o zamkniętych czasowo szlakach leśnych

application/pdf Informacja o zamkniętych czasowo szlakach leśnych (63.1 kB)

SZLAKI

Przeważająca część polskich Bieszczadów Wysokich leży w gminie Lutowiska. To tutaj napotkamy najwyższe bieszczadzkie partie takie jak: Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska, Tarnica, Mała i Wielka Rawka, Halicz, Krzemień, Rozsypaniec, Kopa Bukowska, Bukowe Berdo, Otryt, Szeroki Wierch, Dwernik Kamień czy Magura Stuposiańska

Szlaki piesze

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji wejść na poszczególne szczyty oraz szacunkowe czasy dotarcia, które mogą się znacznie róznić w zależności od kondycji fizycznej oraz warunków panujących w górach.

  • Niebieski- Od granicy gminy do Wielkiej Rawki - 48,4 km.
  • Czerwony- Brzegi Górne -> Połonina Caryńska -> Ustrzyki Górne -> Halicz -> Rozsypaniec -> Wołosate - 32,2 km.
  • Zielony - Rohy (983m) -> Przysłup Caryński -> Połonina Caryńska -> Mała Rawka - 10 km.
  • Zielony - Lutowiska -> Otryt (Chata Socjologa) - 7 km.
  • Żółty - Bereżki -> Przysłup Caryński - 3 km.
  • Żółty - Przełęcz Sidło pod Tarnicą (1275m) -> Tarnica - 1 km.
  • Żółty - Muczne -> Bukowe Berdo - 4 km.
  • Żółty - Wielka Rawka -> Mała Rawka - 1,4 km.


Połonina Caryńska

Dwernik->3godz. 10.min->Magura Stuposiańska ->2godz. 15min. ->Połonina Caryńska
Dwernik -> 2 godz.-> Przysłup Caryński (schronisko) ->2godz.-> Połonina Caryńska
Brzegi Górne ->2godz. 30min.-> Połonina Caryńska
Przełęcz Wyżniańska -> 1godz. 20min. -> Połonina Caryńska
Ustrzyki Górne->2godz. 30min.->Połonina Caryńska

Połonina Wetlińska

Przełęcz Wyżna->1godz.->Połonina Wetlińska
Brzegi Górne-> 1 godz. 35min.->Połonina Wetlińska
Zatwarnica->2godz. 40min.->Przełęcz Orłowicza->1godz. 25min.->Połonina Wetlińska

Tarnica

Wołosate->1godz. 55min.->Tarnica
Wołosate-> 2 godz. 10min.->Przełęcz Bukowska->1godz.->Halicz->1godz. 20min.
->Tarnica
Ustrzyki Górne->3godz. 10min.->Tarnica
Widełki->2godz. 15min.->Bukowe Berdo->1godz. 25min.->Tarnica
Muczne->1godz. 35min.->Bukowe Berdo->1godz. 25min.->Tarnica

Mała i Wielka Rawka

Przełęcz Wyżniańska->1godz. 25min.->Mała Rawka->35min.->Wielka Rawka
Ustrzyki Górne->2godz. 10min.-> Wielka Rawka->25min. ->Mała Rawka

Otryt Chata Socjologa

Dwernik->55min.->Otryt Chata Socjologa
Lutowiska->1godz. 30min.->Otryt Chata Socjologa

Dwernik Kamień

Nasiczne->55min.->Dwernik Kamień
Zatwarnica->2godz. 30min.->Dwernik Kamień

Ścieżki edukacyjne LKP Lasy Bieszczadzkie w Mucznem i jego okolicach

„Krutyjówka” – ukazująca meandrujący potok Muczny przy terenie dawnej osady Kryjówka, przebudowę drzewostanu olszowego jodłą i bukiem oraz kapliczkę św. Huberta. W miejscu tym możemy zaobserwować liczne rośliny chronione i unikatowe na terenie Bieszczadów, a wśród nich: paprotkę zwyczajną, pióropusznik strusi, widłaka jałowcowatego, wawrzynka wilczełyko, miesięcznicę trwałą, śnieżycę wiosenną, śnieżyczkę przebiśnieg, cebulicę dwulistną, zawilca gajowego i parzydło leśne.

Za domkiem myśliwskim” – poruszając się trasą ścieżki możemy podziwiać piękno bieszczadzkich lasów. Zapoznając się z treścią tablic edukacyjnych dowiadujemy się jak ważną funkcję pełnią niezagospodarowane i jak by się mogło wydawać zaniedbane fragmenty terenu nieporośnięte drzewami, oraz butwiejące pnie, usychające i połamane drzewa, pozostawione gałęzie.

„Brenzberg” – zaczynająca się przy drodze tuż za Mucznem, prowadzi na grzbiet Jeleniowatego i pozwala dotrzeć do miejsca mordu, popełnionego przez UPA w sierpniu 1944 roku na 74 Polakach. Na dawnej polanie, gdzie była leśniczówka leśniczego Franciszka Króla, w 2010 roku ustawiono obelisk z tablicą pamiątkową i drewniany krzyż. Do tego miejsca można dotrzeć starą drogą, a zejść nasypem po przedwojennej kolejce wąskotorowej.

Wokół Mucznego” – trasa ścieżki biegnie w bardzo malowniczym terenie, w samym sercu Bieszczadów. Ukazuje ona bogactwo i piękno bieszczadzkiej przyrody. Latem cieszy się dużym zainteresowaniem jako ścieżka spacerowa, natomiast zimą wykorzystywana jest jako trasa do narciarstwa biegowego.

Jodła” – początek trasy znajduje się przy parkingu w miejscowości Pszczeliny. Na trasie znajduje się pięć przystanków z tablicami dydaktycznymi. Wędrując ścieżką można dostrzec wiele gatunków ssaków i ptaków występujących w bieszczadzkich lasach. Trasę wzbogacają również rzadkie gatunki roślin oraz górski krajobraz. Punktem kulminacyjnym ścieżki dydaktycznej był wspaniały okaz jodły pospolitej. Rosnąca tu jodła miała około 200 lat i była najgrubszym zaewidencjonowanym okazem tego gatunku w Polsce. Mierzyła 42 m wysokości, 527 cm obwodu i ok. 1,68 m pierśnicy (średnicy na wysokości 1,3m).

Drzewo posiadało znaczny ubytek w części odziomkowej (dziupla) powstały na skutek infekcji spowodowanej przez grzyby pasożytnicze. W grudniu 2013 roku zostało powalone pod naporem wiejących wiatrów.

Stare Procisne” – ścieżka zaczyna swój bieg na parkingu leśnym „Hłynny”, gdzie Wołosaty wpada do Sanu. Idąc trasą ścieżki poznajemy historię wsi Procisne, możemy zobaczyć miejsca bardzo często odwiedzane przez zwierzynę leśną, zaobserwować przebudowę drzewostanu świerkowego oraz zapoznać się z biologią jedynego przedstawiciela świniowatych żyjących w Polsce – dzika.

„Trasą kolejki wąskotorowej – ścieżka na dużym odcinku biegnie trasą byłej kolejki wąskotorowej. Zimą wykorzystywana jest jako trasa narciarstwa biegowego, latem jest doskonałą ścieżką spacerowo –rekreacyjną.

„Pichurów” - ścieżka zaczyna swój bieg przy filarach dawnej kolejki wąskotorowej. Ukazuje przełom potoku Roztoki, zabezpieczone w ramach małej retencji górskiej osuwisko na tym potoku, by zakończyć swój bieg na tarasie widokowym. Roztacza się z niego przepiękny widok na Kopę Bukowską Krzemień i Bukowe Berdo.

Kalendarz

p Marzec 2024 n
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31